Masaż i gimnastyka Na podeszwie stóp znajduje się ok. 72000 nerwów. Pobudzenie zakończeń nerwowych usprawnia krążenie i polepsza ogólne samopoczucie. Przed masażem stopy powinny być rozgrzane kąpielą lub ciepłym powietrzem, które doskonale rozluźnią spięte mięśnie.
  • Masaż rozpoczynamy od gładzenia stóp, czyli ruchów wykonywanych wewnętrzną częścią dłoni, zawsze w kierunku serca. Ruchy te rozpoczynają i kończą masaż.
  • Rozcieramy poszczególne palce stopy (obiema rękoma lub lewa ręka podtrzymuje stopę, a kciukiem i palcem wskazującym prawej ręki rozcieramy palce stopy). Następnie rozcieramy lub ugniatamy podeszwę stóp: od główki śródstopia do pięty. Na koniec wykonujemy ruch głaszczący na całej powierzchni stopy.
  • Nie zapominajmy o wymasowaniu ścięgna Achillesa, które jest najmocniejszym ścięgnem całego ciała. Na nim zawieszone są trzy mięśnie podudzia. Między tym ścięgnem a kością piętową znajduje się kaletka maziowa. Szczególnie ważne jest to dla pań, ponieważ chodzenie w butach na wysokim obcasie powoduje skracanie tego ścięgna. Masujemy to miejsce opuszkami palców obu rąk lub chwytamy między kciuk i palec wskazujący wygładzając, przesuwamy palce ku górze.
  • Gimnastyka zajmuje kilka minut, a rewelacyjnie odpręża nasze stopy. Do najczęstszych sposobów należą: chodzenie na palcach, zginanie palców, rozstawianie ich  (np. separatorem), chwytanie przedmiotów palcami, chodzenie na boso. Wchodząc na schody możemy stawiać tylko przednią część stopy i lekko się odbijać (rozciągamy wówczas ścięgno Achillesa).